ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ПОМЕРЛИХ ВІД СНІДУ: БОРОТЬБА ЗА ЖИТТЯ

Щорічно, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, в третю неділю травня традиційно проводиться Всесвітній День пам’яті померлих від СНІДу.

Мета цього заходу – не лише вшанувати пам’ять людей, які померли від СНІД, але й привернути увагу суспільства і представників влади до проблеми ВІЛ/СНІД, а саме: профілактики цього захворювання та соціального захисту ВІЛ-інфікованих осіб в Україні та Харківській області зокрема.

У 2015 році День пам’яті померлих від СНІДу припадає на 16 - 17 травня. У ці дні спільно з Харківським обласним відділенням ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ», благодійним фондом "Надія Є", Департаментом у справах молоді та спорту Харківської обласної адміністрації на території Центрального парку культури та відпочинку ім. М. Горького пройшов восьмий щорічний благодійний фестиваль‪ ‎SportMusicFest‬. 16 травня відбувся Всеукраїнський турнір зі стритболу, в якому взяла участь рекордна кількість учасників - 122 команди з усієї України. А 17 травня, за традиціями фестивалю, відбувся хіп-хоп концерт, хедлайнером якого став фіналіст шоу "Україна має таланти" Артем Лоїк, зібравши тисячі своїх шанувальників біля сцени Центрального парку культури і відпочинку ім. М. Горького. Також, в ці дні фестиваль приєднався до Всеукраїнської акції, символом якої став червоний метелик - символ пам'яті, переродження і мінливості життя. Тому, під час концерту відбулася хвилина мовчання, під час якої в небо злетіло більше сотні червоних метеликів, символізуючи душі, які нас покинули. Метелик є світовим символом нульової дискримінації, який у цьому році було впроваджено Об'єднаною програмою ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС).

Варто відзначити, що протягом 2х днів фестивалю волонтерами здійснювалося інформування молоді щодо проблеми ВІЛ-інфекції, роздавалась інформаційна література і презервативи, а також кожен бажаючий зміг пройти експрес-тест на ВІЛ у спеціальній мобільній амбулаторії. Звертаємо вашу увагу на те,що за підсумками дводенного тестування, тест на ВІЛ-інфекцію пройшло 200 осіб, у 14 з яких виявили ВІЛ! Ця лякаюча статистика змушує нас замислитися над погіршенням епідеміологічної ситуації в країні, зокрема в Харківському регіоні, враховуючи, що основною аудиторією нових випадків стала молодь віком від 15 до 25 років! Завдяки нашим сумісним зусиллям ми зробили за ці два дні дійсно ВЕЛИКУ СПРАВУ! За оцінкою ВООЗ/ЮНЕЙДС в Україні спостерігається найбільш масштабна і найнебезпечніша епідемія в Європі, яка охоплює не тільки так звані групи підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ (споживачі ін’єкційних наркотиків, робітники комерційного сексу, чоловіки, які мають секс із чоловіками), але й загальне населення в окремих регіонах України.

За офіційними даними Державної установи «Український центр контролю за соціально-небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України»: - за період 1987 – 4 міс. 2015 рр. в Харківській області зареєстровано 7 524 випадки ВІЛ-інфекції серед громадян України, у тому числі 1 701 випадок захворювання на СНІД та 702 випадки смерті від захворювань, зумовлених СНІДом; - станом на 01.04.2015 р. під медичним наглядом знаходилось 3 087 ВІЛ-інфікованих громадян України (показник 113,7 на 100 тис. нас.), з них 593 хворих з діагнозом СНІД (показник 21,8 на 100 тис. нас.); - за 4 місяці 2015 р. в Харківській області зареєстровано 182 випадки ВІЛ-інфекції, 72 хворим встановлено діагноз СНІД та 19 осіб померло від СНІДу; - у структурі шляхів передачі ВІЛ, за підсумками 2014 р., переважає статевий шлях - 48%, парентеральний шлях передачі, при введенні наркотичних речовин становив 35%. Усього у 2014 р. в Харківській області померло 115 ВІЛ-інфікованих, частка чоловіків серед них становила 71,4%, жінок – 28,6%, серед померлих осіб – 41% СІН. За 4 місяці 2015 р. в Харківській області померло 32 ВІЛ-інфіковані особи.

Основною причиною смерті хворих на СНІД в Україні залишається туберкульоз – понад 65% таких летальних випадків, обумовлені поєднаною коінфекцією туберкульоз/ВІЛ. Найбільші рівні смертності ВІЛ-інфікованих осіб відмічаються у районах з високою поширеністю ВІЛ, де зареєстровано найбільшу кількість ВІЛ-інфікованих осіб, у тому числі хворих на СНІД – Балаклійський, Близнюківський, Дворічанський, Лозівський, Первомайський райони та м. Люботин. Питання протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу є одним з пріоритетним напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку та предметом міжнародних зобов'язань України у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, тому 20 жовтня 2014 року було прийнято Закон України про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки, метою якої є зниження рівня захворюваності і смертності від ВІЛ-інфекції/СНІДу шляхом забезпечення державою сталості системи надання якісних і доступних послуг з профілактики та діагностики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду і підтримки людей, які живуть з ВІЛ, у контексті реформи системи охорони здоров’я і соціальної сфери.